[Home] Zpět na první stránku

 

ŠUŘINKY 1973 aneb KRIMINÁLNÍ ÚSTŘEDNA PÁTRÁ…

Na četná přání a přes četné protesty opakujeme relaci Kriminální ústředna pátrá[1], ze dne 3. února 1973, rozšířenou o další údaje.

V poslední době unikla nebezpečná skupina kriminálních živlů, která se organizovaně rozptýlila v okolí Brna a zneklidňuje celý Jihomoravský kraj. Členové této skupiny trestanců se vydávají za výtvarníky, učitele, profesory, vedoucí oddělení, ti otrlejší dokonce za ředitele a zástupce. Jsou těžko polapitelní, protože jsou vždy jinde, než je kdo hledá. Nenajdete je na schůzích ani ve vyučování. Dopouštějí se nejrůznějších záludností vymýšlením záhadných témat, klauzur a nejrůznějších šifer kódovacího hodnocení, řízeného ideově kyberneticky z meziplanetární družice systému A.U.T.RATA. Občas zavítají do svých doupat, která vydávají za kabinety a na pracoviště se dostavují[2] pouze 4. a 19. v měsíci. Žádáme veřejnost o spolupráci. Kdo by o pohřešovaných něco věděl, nechť to laskavě sdělí Kriminalistické ústředně Brno, Husova 10.

 

Skupina se skládá z těchto živlů:

 

Jako první uvádíme individuum, vystupující pod jménem Miloš Jelínek. Vydává se za učitele výtvarníka. Ve skutečnosti je to zavrhnutý levoboček známého továrníka z Vizovic, za kterého je často mylně považován, protože páchne různými destiláty. Je to podvodník velkého stylu, plejboj mezi hochštaplery, falešný hráč a penězokaz. Razí kovové pětikoruny, což mu umožnilo zakoupení Wartburka. Při zatýkání opatrně! Má lví sílu, když bouchne do kovadliny, zvoní zvony na Petrově. Zvláštní znamení: má dva pupky.

 

Další trestanec, známý pod jménem Dalibor Chatrný[3], je nebezpečný špion, zastírající pravou činnost děláním dírek do plechu, což vydává za uměleckou tvorbu. Návštěvy v atelieru nutí podpisovat na dveře, což zneužívá k padělání směnek. Jako vynikající statistik a matematik se dere do revizních komisí. Další výtečník, kryjící se jménem Ivan Chatrný[4], údajně bratr dříve jmenovaného, ve skutečnosti podvržený syn. Původně farář, který se zaběhl a uchytil u tisku. Mimo dívek v koutě, tiskne nejraději stokoruny a zavazuje si tak zaměstnavatele, kteří mívají manko.

 

Další kriminálník[5] vydávající se za Antonína Odehnala, je v polosvětě známý jako Huhňavý JOE vulgo Spací vagón. Je to nebezpečný padělatel historických dokumentů od Přemyslovců a Rudolfa II. počínaje, až po současné státní dokumenty, za což lstivě získává ještě odměny. Na rozdíl od Přemysla Oráče, který zasadil do země otku, sází do sebe vodku. Toulá se po Pálavě, kde podvodným způsobem okupoval chalupu a vydával ji za majetek ROH. Vydává se za grafika figuralistu a obklopuje se nahými ženami, o kterých tvrdí, že jsou to modelky. Při schůzích pěstuje portrétní grafiku a prohlašuje, že půjde-li to takhle dál, udělá svým představeným z ksichtu akvatintu.

 

Další individuum vydávající se za K. O. Hrubého je známé pod přízviskem Knok Aut. Neustále předstírá, že fotografuje, čímž udržuje okolí v nepřirozeném chování. V jednání se svými oběťmi, neřekne sprostou nadávku jen jednou denně. Kdyby se ředitel odebral tam, kam ho kolikrát K. O. Hrubý poslal — byl by samá fekálie. Trestanec známý jako Josef Toman vulgo Usměvavý Cinta je záškodník velkého stylu. Nenápadný postavou, má zločinecké nápady a napadá kde koho. Je to alkoholik recidivista, v podsvětí známý jako Paleta. Působí magicky na okolí, takže všichni chtějí jenom malovat. Libuje si v malých atelierech, v kterých, když naklepává řízek, musí ho po krajích rolovat. Často chodí domů řádně[6] zmalovaný.

 

Další uprchlík vydávající Luďka Vejmana tvrdí o sobě, že je inženýr. V polosvětě je známý jako Deskriptivní strašidýlko, Čimboraso, Suterénní Suverén atd. Okolí ohrožuje dlouhými pravítky, oběti staví čelem k tabuli a plíží se k nim zákeřně zezadu. Zvláštní znamení: Na chordě dorzalis[7] má stopy po bodnutí kružidlem.

 

Další člen bandy vystupující na veřejnosti jako Oldřich Staněk[8], je veteránem mezi kriminalisty. Je takřka nepolapitelný, při stíhání prchá do hor, kde na pronásledovatele uvolňuje kamenné laviny. Má cvičeného kamzíka Lájoše, který mu nosí fotoaparát přes Polský hřeben. Dále má ochočenou zmiji tatranskou, jejíž jed kape do vývojky kvůli odstranění hrubého zrna, což platí na všechny negativní materiály, vyjma soudruha Hrubého. Fotografuje výlučně samospouští, sám se spustil již dříve.

 

Kriminalista známý jako Emanuel Ranný vulgo Lunochod, v podsvětí známý jako Hoře z rozumu, je podezřelý ze špionáže, protože tráví život mezi Brnem a Štěpánovicemi. Dříve to jezdil na kole, nyní posílá kdekoho na kolo i jinam. Skutečnou povahu zastírá slušností. Nikam nechodí dvakrát, protože při odpovědi na otázku — kdo to přišel zas? — by vzniklo sprosté slovo. Další pohřešovaný, známý jako Josef Šálek[9], bývá mylně zaměňován za vrátného hotelu Metropol. V podsvětí je známý jako Hašašíra a umí pískat na nos. Hledá ho Interpol všech světadílů, zvláště v Jugoslávii, v Řecku, v Turecku, na Kypru a v Egyptě, kde byl posledně fotografován na velbloudu jako turistická atrakce. Při zatýkání pozor, může činit potíže a divadelní scény.

 

Uprchlík vydávající se za Jaroslava Lukeše je v polosvětě populární jako Šuřinkový Běs s přízviskem Lukša, což po moravsku znamená nudle. Je to nebezpečný všeuměl. Škodil na malbě, pak plastice, nyní ve výtvarné periferii hračka, loutka a trikfilm, protože triky a intriky to je jeho. Proslul jako recidivista v organizování karnevalů pochybné úrovně, za což již byl několikrát trestán. Podle zpráv Svazu uličního zpravodajství JPP je ženat a má fenu. Vzpouzí se platit poplatky ze psů, protože, jak prohlašuje, koček mohou mít páni, kolik chtějí — a bez poplatků. S individui Vejmanem, Jelínkem a Balcárkovou svévolně zastavují kodrcající autobusy, když hlavou na stropě rozsvěcují světýlka. Je to vášnivý zahrádkář, vysazuje kdeco, v poslední době i zadek. Pohřešovaný, známý podle jména Bedřich Petrovan, patří ke zkušenější generaci příživníků. Jeho slabou stránkou je udržování tělesné svěžesti cvičením jógy. Cvičení jógy začíná i končí jogurtem. Existuje pozice, v které je bezmocný, ta se však v podsvětí tají. Dvanáct apačů ho z ní rozebírá, aby se postavil na nohy. Přes umné převleky jej lze snadno identifikovat. Levou rukou fotografuje, pravou maluje, uprostřed má hlavní produkci.

 

Uprchlík známý pod jménem Václav Sedlařík se vydává za výtvarníka lidumila. Ve skutečnosti je to zločinec, který rafinovaně mate pátratele uměleckým aranžováním fingovaných stop, a co je nejhorší, učí tomu i svoje žáky. Ve společnosti vystupuje angažovaně, upozorňuje na kulatá výročí svých spolupracovníků, ve skutečnosti je to příživník a prospěchář, který sleduje snížení vlastních výloh na stravování. Je to labužník, protože kdykoliv byl zatčen, byl celý od smetany.

 

Další výtečník vystupující pod jménem Jiří Autrata, v polosvětě známý jako Držgrešle, je typ intelektuálního zločince mezinárodního dosahu. Je to třídní nepřítel třídy 4. B. Je o to nebezpečnější, že vystupuje v rouše beránčím a získává si důvěřivé oběti vyprávěním anekdot. Pohybuje se ve vyšších kruzích, nejraději jako zástupce všech možných ředitelů nevalné pověsti. Připravuje nové, rafinovaně objektivní přijímací řízení, kde budou uchazeči nahrazeni čísly do tomboly.

 

Gangster vydávající se za Jiřího Coufala je známý v dívčím polosvětě jako Jofrey. Je to zločinec samotář. Pohybuje se v uměleckých kruzích, ba spirálách, takže pátracím orgánům motá centrálu. Proslul jako Lord Musterkopf, protože periferijní holiči stříhají zákazníky podle jeho apačského účesu, z čehož má vedlejší příjem. Vlastní exkluzivní apartmá s bufetem, kde si získává přízeň podsvětí vařením kafe. V poslední době plní roh hojnosti ROH, což činí na cizí útraty. Autokurs absolvoval na výbornou, když prohlásil, že vědecké řízení se na řidičák nevztahuje, hlavní je trefit se do mezery.

 

Pohřešovaný Karel Smetana je sice ještě nezletilý kriminálník, ale tím prohnanější. Při své svatouškovské fyziognomii zvyšuje soustavně svou zločineckou kvalifikaci, takže studentské podsvětí mu říká Šlehačka. Je to zakuklený feudál, staví na Brněnsku hrady i s kopcema z doneseného materiálu.

 

Apač známý jako Jindřich Svoboda proslul v podsvětí jako Děd Vševěd. Je to dezertér ze svazu kaktusářů, což ho doživotně poznamenalo. Je náměsíčný, v noci po Brně sází kaktusy a to postihlo majitele psů místními poplatky za znečišťování města. Dezertoval z hudebního světa, kde zaujal dirigenty neotřelou kakofonií při hře na violu. Ve skutečnosti je hluchoněmý, což maskuje vulgární samomluvou: „Jestli ten inspektor jódluje, já se dám na balet!“ Vydává se za knihaře. Pozor při zatýkání! Má knejp a dělá ze svých protivníků pasparty všech druhů a velikostí. V poslední době byl angažován u televize jako rarita. Je to vášnivý sběratel rytin, především těch s Hradčanama. Jako zločinec šlechtického původu z rodu šlechtitelů vín von Kaunitz, byl jmenován zasloužilým kriminalistou, protože ze všech nejvíc zasloužil.

 

Pohřešovaný František Stöhr[10] je jeden z těch, kteří rušivě zasahují i do podzemí a ze všeho si dělají hlínu. Pohybuje se v okolí Brna i na Gottwaldovsku jako keramik. Ve skutečnosti je to pekař, který všechno, co se mu nehodí, hází do pece. Mimo jiné spálil bezpečnostní předpisy. Je členem Černého Bratrstva Sběratelů brouků, kde se proslavil jako specialista na sběr hovnivárů[11].

 

Uprchlý Jiří Šindler, několikrát trestaný recidivista, škodí hlavně mládeži, které předstírá, že ji učí dělat knížky. Ve skutečnosti udělal již několik vkladních knížek a chystá se na pokladny. Skrývá se po tiskárnách a nakladatelstvích, v grafických dílnách se vydává za ilustrátora rytím do dřeva a i jinak. V poslední době dělá do volné grafiky a volně do grafiček.

 

Další pohřešovaný trestanec známý jako Zdeněk Fuksa je vyděděný syn herce Křikavy v polosvětě známý jako Šimla. Dovedně se maskuje vyučováním písma. Všechny hanlivé nápisy na inventáři nesou stopy této výuky po formální i ideové stránce. Je to vyznavač starých Slovanů, po jejichž vzoru mýtí a kácí státní lesy, autem sváží letité vysokokmeny a v krbu pálí milíře. Zuhelnatělé dřevo podvodně rozprodává jako francouzský uhel na figurální kreslení.

 

Kápo mezi kriminalisty, známý jako Evžen Vašulín, proslul ve studentském podsvětí jako Ras Bulba[12]. Jeho rajonem jsou Střelice. Při úplňku spí hlavou k severu a dělá ze sebe magnetickou střelku. Pozná se podle toho, že zadrhuje česky, míseje v to slova zdánlivě ruská s německým přízvukem a s francouzskou výslovností. Osočuje pozdními příchody a paděláním[13] omluvenek. Přechovává ilegálně tři vojenské vzduchovky. Pod jeho odborným vedením bylo vystřeleno okno v nové radnici. Zvláštní znamení: na prsou má vytetovanou speciálku Brna a okolí pro vyšší produktivitu branného cvičení. Jako Sergej Buďfitěnko se zařadil k zakladatelům buďfitismu[14], když se zasnoubil při veletoči a svatbu měl na bradlech. Jako katecheta v ilegalitě dělá ze schůzí rituální pobožnosti. Jiří Pitr, bývalý zámožný podnikatel Fy PITRALON, novic mezi gangstery, zmizel dříve, než mohl být fotografován. Už jako začínající kriminalista se s oblibou vydával za loutkáře a v divadlech proslul jako Maňas Grizly vulgo Cvalda Fousek. Je v podezření, že ředitel a zástupce jsou typické ukázky jeho nezdařených loutek. Zvláštní znamení: Má štajf ruku od vodění vajangů. Následující dva rozkradači zmizeli i s registračními fotografiemi. První z nich Rudolf Kadlec je typický podzemní kriminální živel, známý v podsvětí jako Macarát jeskynní. Libuje si hoblovačkách, které má nejraději s octem. Na obranu proti pronásledovatelům neváhá spustit stroje všech značek. Proslýchá se, že v hoblici již skončili tři kontroloři, dva detektivové a pět práskačů. Na pásovce a cirkulárce jsou do dnešního dne patrné skvrny přeříznutých revizorek. V záhybech šatstva rafinovaně zpronevěřuje piliny, které rozváží vlakem a roznáší po Letovicích. Druhý z této dvojice vystupuje na veřejnosti jako František Navrátil a je daleko nebezpečnější, protože působí v gangsterské nadstavbě. Vydává se za sochaře, tvaruje kdeco, což drze vystavuje a ilegálně prodává. Ve skutečnosti se živí broučky, které sadisticky týrá a napichuje. Nedávno byl ztýrán manželkou, když jisté příživnici říkal Broučku. Zvláštní znamení: V levém podpažku má stopy po kousnutí Roháčem obecným.

 

Zároveň odvoláváme pátrání po bývalých příživnicích:

 

Libuši Bočánkové, která proslula karierou matematičky, založenou na vypočítavé povaze a byla známá jako Cukrkandlová Liby vulgo Srnčí Nožka, v tělocvikářském gangu jako Veletočová Karin, mezi výtvarnými hochštaplery jako Secesní Manon, Jarmile Balcárkové, která proslula tím, že lákala hlasem Sirény oběti do doučovacích kroužků a infikovala je magickými formulemi a podsvětí ji znalo jako Kulometnou Loly vulgo Chrlič Gotika,

 

Aleně Konečné, která svého času vynikla jako sběratelka stolních desek s hanlivými nápisy, kterými si kazetovala byt a byla známá jako Pipinka Estét,

 

Marii Teplé, kdysi populární jako Tragická Mery, později jako Madona Berdej, v kruzích alkoholiků jako Sexbumba, Dagmar Svobodové vulgo Mazlivá Fifi, která se ve vyučovací době zabývá rozmnožovacími tendencemi,

 

Ludmile Kovalíkové[15] známé jako Flegmatická Saly, které studentské podsvětí říká Baroko a rozšiřuje pomluvy, že nedávné zemětřesení v Kralicích se daticky nápadně shoduje s dnem, kdy si dupla na zástupce a gangstera známém pod jménem

 

Jan Najmr,[16] který se smutně proslavil jako vedoucí gangu s přízviskem Jan Zlatoústý a v studentském polosvětě jako Honza Slibovátko. Jmenované příživnice přes svoji temnou minulost, přesto, že neprávem pobíraly příplatky na děti svých sousedů, přesto, že chodily na pracoviště jen na Mezinárodní den žen a do vyučování posílaly místo sebe klobouky vyšlé z módy, přesto, že jmenovaný gangster byl hlavou nebezpečného gangu v Brně a okolí a jako velké zvíře byl v podezření, že roznáší slintavku, kriminální ústředna po jmenovaných zastavuje další pátrání, protože dotyční vedou již řadu let příkladný rodinný i společenský život a na důkaz toho, že skoncovali se svou černou minulostí založili kočovnou a lidumilnou společnost SUPŠ jako Sdružení Upachtěných Pracovníků Školství, mající význam celostátní, což jim budiž dostatečným doživotním trestem i útěchou…

 


[1] Text paroduje dobový pořad Československé televize „Federální kriminální ústředna pátrá“. Původní číslování jmen je vynecháno, aby nedělalo neplechu v odstavcích, jména jsou dodatečně vyznačena tučně.

[2]4. a 19. v měsíci se v minulosti vyplácely v hotovosti zálohy na mzdy a doplatky mzdy.

[3] Oba Chatrní měli společnou přezdívku Křemílek a Vochomůrka.

[4] U některých jmen se nedochovaly fotografie, pokud není v textu uvedeno jinak. U Chatrného, Bočánkové, Teplé a Kovalíkové Pavel kruhovou výseč pootočil zpět, Odehnal kruhovou výseč neměl.

[5] U Odehnala a Smetany stojí v originále kriminálník; u Ranného, Staňka, Svobody a Pitra kriminalista.

[6] V originále rovněž přeškrtnuto.

[7] To naznačuje, že autorem nebo spoluautorem mohl být Odehnal. Váša-Trávníček i současné latinsko-české slovníky píší „chorda dorsalis“ což překládají jako struna hřbetní.

[8] Ing. Staněk, s bezelstností sobě vlastní, vysvětloval každému na potkání technické i umělecké zpracování portrétů s pootočeným výřezem ve tváři. Patrně tím připravoval půdu pro jejich zveřejnění.

[9] Fotka opět chybí. Profesora architektury Šálka si většina z nás pamatuje s motýlkem.

[10] V originále stojí „Štöhr“

[11] V originále „hovnivárů“

[12] Nepublikovatelná přezdívka vznikla při školním výletu do Maďarska v roce 1973, kdy někdo spojil zkratku oddělení výstavnictví-aranžérství (VA) s maďarským překladem slova "cesta". Kadečka se tenkrát dušovala, že ona to nebyla. No, jak jsem koupil, tak prodávám.

[13] Z výroby razítek pro padělání omluvenek bylo podezříváno oddělení grafiky, ovšem neprávem. Nejefektivnější a nejrozšířenější metodou bylo nakreslit text razítka zrcadlově obráceně fixkou na gumu a otisknout do omluvného listu.

[14] Rýmovačky, s erotickým nebo politickým podtextem, inspirované tehdejší oficiální mediální kampaní „Buď fit!“.

[15] Díky jejímu zájmu o soustavnou četbu Tamary Vackové byla složena naivní říkanka: „Díváme-li se na Tamaru poočku, sedí v rožku, nožku přes nožku, na nožce ponožku, čte si knížku, v knížce má záložku.“

[16] V originále následuje dvouřádková přeškrtaná pasáž.