WEBOVÉ STRÁNKY ABSOLVENTŮ BRNĚNSKÉ ŠUŘKY

 

 

 

 

 

 

MATURITNÍ ROČNÍK 1972

Sysel, Myška, Liška a ti ostatní

 

OSTATNÍ AKTIVITY

ŠUŘINKY 1973 aneb KRIMINÁLNÍ

 ÚSTŘEDNA PÁTRÁ...

 

PEDAGOGICKÝ SBOR

Fotografie

 

 
 
 
 
 

 

 

 

Středa 1.10.2008 8:00

ALSO BITTE MEINE DAMEN UND HERREN...

Když profesorka brněnské Šuřky, blahé paměti Ludmila Kovalíková, vyučovala svoji oblíbenou frázi „also bitte“, netušila, že přijde doba, kdy chovanci (rusky питомцы) ústavu budou její „also bitte“ potřebovat. Pravda byli i chovanci (rusky воспитанники), kteří nezaháleli a usilovným studiem si osvojili i slova komplikovanější, případně složená, jako selbstverständlich či jawohl, ale to je tak všechno, s čím se dnes mohou ve sjednocené Evropě dorozumět. Než nepomlouvejme — pohnut ledovým mlčením v Návštěvní knize, rozhodl vydavatel BoA, že všechny cizojazyčné příspěvky budou, až do odvolání, překládány do češtiny.

 

 

Neděle 21.9.2008 12:39

VÁNOČNÍ ČTENÁŘSKÁ SOUTĚŽ

HÁDANKA ČÍSLO 1

Kliknutím na obrázek píšícího otevřete reprodukci ve velikosti obrazovky, kliknutím na modrý zavináč @ si můžete vychutnat (chce to chvíli počkat, než se načte) detailní zvětšeninu grafických nuancí a rukopis autora.

OTÁZKY, SPRÁVNÉ ODPOVĚDI A BODOVÁNÍ

 

a) Kdo je autorem reprodukovaného grafického listu? Autorem je Dalibor Chatrný, správně odpověděla Dagmar Petrášková, získává jeden bod.

b) Kdo je námětem reprodukovaného grafického listu? Námětem reprodukovaného grafického listu je sám Dalibor Chatrný, správně odpověděla Dagmar Petrášková, získává jeden bod.

c) Jakou technikou a kdy byl grafický list vytvořen? Technika mědiryt, správně odpověděla Dagmar Petrášková, získává půl bodu; rok vzniku 1947, správně odpověděl Bohouš Koňařík, získává půl bodu.

d) Kdo je autorem hádanky? Autorem hádanky je Jiří Liška, správně odpověděla Olga Stojanová, získává jeden bod.

 

 

Sobota 6.9.2008 7:13

OTÁZKY Z HISTORIE

Do redakce přišly dvě fotografie se záhadným titulkem O ÚSILÍ NEJDE, PROSTĚ JE TO TAK a přiloženým popisem: „Unikátní skupinové foto z „Hlavní školy pro dívky“ na Sirotkové v Žabovřeskách, u nás v Brně, US KVAK — z června 1944. Otázka pro malíře, kdo pozná profáka Jiřího Coufala? Tak zdar.“

Otázky zní:

a) Kdo poslal vyprávění a obě fotografie?

b) Kde se nachází most na fotografii č. 2?

c) Kde se nachází Jiří Coufal na fotografii č. 1?

d) Co znamená zkratka US KVAK?

Správné odpovědi:

a) Vyprávění a obě fotografie poslala akademická malířka Zdena Höhmová, uhodla ji Olina Stojanová.

b) Most na fotografii č. 2 se nalézá v Jundrově. Správně odpověděla Stanislava Dadáková.

c) Jiří Coufala jako třetího zleva poznal jako první (6. 9. 2008 v 13:56) Jura Liška, druhá byla (6. 9. 2008 v 09:47) Staňa Dadáková.

d) Co znamená zkratka US KVAK nerozluštil nikdo.

 

 

 

Neděle 27.4.2008 18:17

POŘADEM „KRESLEN SVĚTEM DALIBOR CHATRNÝ“

udělala Česká televize pro pochopení jeho tvorby víc, než očekávali největší optimisté. Jde především o onu část tvorby, kterou žádné fotografie, články ani výstavy nemohou vystihnout a o které dosud prosakovaly nejasné zprávy typu „v ateliéru u Chatrného visí kladivo v luftě“ a podobně.

Dalším záslužným počinem tvůrců pořadu je konfrontace hodnocení umělecké kritiky s názory samotného autora; v neposlední řadě prezentace svébytné poezie ústy Arnošta Goldflama. Ke cti Dalibora Chatrného poznamenávám, že učinil něco v našich zeměpisných šířkách naprosto nepochopitelného – pochopitelným způsobem vysvětlil metodu stavby svých veršů... no, doufejme, že nedojde k jejich profanaci pohotovými... však je znáte.

Dál nemá cenu psát, nejlepší je ten pořad vidět, přikládám link na záznam a asi by bylo záhodno připsat do blogu ČT2: „Opakovat, opakovat, opakovat...“ BK

http://www.ceskatelevize.cz/vysilani/10123378705-kreslen-svetem-dalibor-chatrny/30729535021.html

 

 

Úterý 15.4.2008 6:23

AHOJ, KONEČNĚ

se dostávám ke splnění svého slibu. Když František odstřihával svoji hlavu, ustřihl i Jendu Jemelku. Taky tam nikde nevidím Juru Lišku, Pavla Klimeše, Mirku Hlaváčovou, nyní Slámovou a Luboše Kopčova, všechny z grafiky. Zato jsou na fotografii ještě i dva studenti, kteří během studia na Šuřce zemřeli. Jakub Podešva a Láďa Vejtasa. Doufám, že mi v paměti vytanula ta správná jména.

Táňa Syslová

 

 

Pátek 11.4.2008 16:58

ŠUŘINKY 2008

Milí spolužáci, pedagogové a přátelé ústavu, právě nám přišel do redakční kuchyně dlouho toužebně očekávaný plakát a to s přípisem nejvyššího: Čau, až teď jsem dostal na stůl návrh, který se realizuje jako plakát a na barák, Pavel.

 

 

Sobota 29.3.2008 11:00

V NEDĚLI 16. 3. 2008

zemřel ve věku 94 let bývalý profesor brněnské Šuřky Emanuel Ranný

 

 

Pondělí 28.1.2008 5:05

VZPOMÍNKA

Ahoj všichni, posílám šuřáckou fotku, kterou jsem vyhledala, jako vzpomínku na Luboška Kopčova, když jsme se od Jury Lišky dověděli tu smutnou zprávu. Myslím, že nepřeháním, když řeknu, že jsme ho měli všichni rádi. Táňa Syslová

Ještě jsem si vzpomněl, že Luboš Kopčov uměl zpívat nejen při kytaře, ale i lidovky. Když se natírala ve škole okna, tak jeden z natěračů si při práci zpíval slovácké písničky. Zpíval znamenitě a Luboše to přímo magicky přitahovalo — rád se k němu přidával. Já jsem je zase rád oba poslouchal.

Bohouš Koňařík

 

 

 

 

Pátek 9.3.2007 10:50

TUHLE FOTKU POSLALA TÁŇA SYSLOVÁ

a od jejího prvního zveřejnění v BoA, v říjnu 2005, se vedou spory, kdo se setkání na Borači účastnil, kdo se neúčastnil případně, zda vůbec nějaká Borač existuje. Všechna tvrzení mají svoje zastánce, samotná fotografie přípravného výboru však existenci Borače průkazně nepotvrzuje, ani nevyvrací. Dále jsem vydedukoval:

a) Schůzky přípravného výboru v březnu 1984 se účastnilo nejméně 6 osob, z toho 4 z oddělení aranžérství, nejmíň jich bylo z malby. Sedmou osobou by mohl být majitel osamocené sklenice v popředí, u kolena Oliny Stojanové.

b) Pilo se bílé víno, Olina má upito nejmíň, kouřily se Sparty a Cleje.

c) Všichni přítomní muži mají, jako správní šuřáci, inteligentní plnovousy; Pavel má výbojně nakroucený knír.

d) Nosily se svetry a košile, vesměs kárované vzory, délka sukní přiměřená.

e) Podle polohy záznamníku se dá usuzovat, že zapisovala Marcela. BK

 

 

 

 

Čtvrtek 8.3.2007 10:50

TUHLE FOTKU POSLAL... UŽ NEVÍM KDO

Poprvé vyšla 22. června 2005, se vzpomínkou Pavla Luffera na lyžařský výcvik v Tatrách: „...možná někde vytáhnu i kresbu babičky z Nižné Vyšné Boci. Na tyhle vzpomínky jsem už docela zapomněl a ta reinkarnace mě docela omladila. Paradoxní je i to, že naše extempore s Lubošem bylo doplněno patřičnou úpravou obličeje a to dokreslení a la d'Artagnan mi později samo a pouze v těchto partiích narostlo...“

Stát na stole místo vína několik kofol, mnohý by uvěřil, že fotka nepochází z Šuřinek 2003, ale z lyžařského výcviku před léty třicetipěti, tak jsou účastnice a účastník zachovalí. Stojí za uváženou návrh, který jednou podala Irča — uspořádat závody, kdo si zachoval nejpůvodnější image.

Bohouš Koňařík