[Home] Zpět na první stránku

 

Neděle 12. 10. 2008 20:59

ČTENÁŘSKÁ SOUTĚŽ

HÁDANKA ČÍSLO 6

 

Kliknutím na fotografii dostanete mimořádně velkou zvětšeninu (chce to chvíli počkat, než se načte celá), na které se údajně nachází několik známých osobností z historie brněnské Šuřky. Mimo jiné i významná návrhářka, možná i Ester Krumbachová. Zadavateli děkujeme, dostává 11 bodů; než vystoupí z ilegality, budeme jej označovat jako XY. Pro mimořádnou obtížnost budou všechny správné odpovědi hodnoceny 10 body.

 

FOTOGRAFICKÁ NÁPOVĚDA

 

OTÁZKY A ODPOVĚDI

 

a) Jmenujte jednotlivé osoby na fotografii. Profesor Brukner, profesor Tučný, ředitel Oldřich Bárta, zástupce ředitele profesor Šlosárek, Věra Mezírková, Oldřich Babický (Babinský), Inez Tušnerová, Trávníček, Miloš Jančár (Jančařík), Zdena Bauerová, Věra Podhradská, Jarka Brzobohatá, Noemi Veberová, Jiří Polický, Zdeněk Soušek, Božena Stepanovičová, Luďka Forstová, Vašek Nývlt, Josef Dvorský, Olga Celá, Alois Mikulka, Fred Panovský.

b) Kde byla fotografie pořízena? Bílý Kříž, Moravskoslezské Beskydy, hotel Baron. Ve škopíku v popředí je červená marmeláda.

c) V kterém roce? Lyžařský zájezd, únor 1950.

d) Kdo zaslal fotografii do soutěže? Lea Raisová.

 

PŘEPIS STĚŽEJNÍCH ODPOVĚDÍ Z NÁVŠTĚVNÍ KNIHY

 

Dáša Petrášková

14. 10. 2008 (19:36)

Lea, dle maminčiných pokynů, napsala: jsou to děcka z různých tříd a ročníků. Ten s opicí je prof. Tučný. Nad škopkem, v kterém je červená marmeláda (měli ji každý den ke snídani i večeři, někteří si udělali na maškarák masky z chleba s touto marmeládou a byli pokáráni, že si neváží jídla, rolníky těžko vydobytého) je ředitel Bárta. Nad ním v bílém tričku s černou mašličkou, či něčím jiným na krku, smějící se, je Věra Mezírková, vzala si Růžičku, taky ze Šuřky, ten není na fotce. Ležící s brýlemi je prof. Brukner, nad ním s brýlemi Babinský z textilu. Úplně vpravo v tmavém prof. Šlosárek. Inez Tušnerová drží pod paží Trávníčka, zvaného Travajs. Zalepené oko si vzala Božena Matušková, na fotce asi není, zalepenec se jmenoval asi Jančařík. Ve třetí řadě třetí zleva (vykukující hlava, usmívající se) je Zdena Bauerová. Pod ní je Věra Podhradská z plastiky, vedle ní doprava v pruhovaném Jarka Brzobohatá (sestra herce Radoslava Brzobohatého), taky z plastiky. Nad pruhovaným klukem z profilu je v poslední řadě Noemi Veberová (směje se) z módy, dělala manekýnku.

 

Táňa Syslová

14. 10. 2008 (21:13)

Tak jsem tu dnes měla tatínka, který si u fotografie zavzpomínal na svá mladá léta. U spousty lidí si nemohl vzpomenout na jméno, některé ani nepoznával. Tvrdil, že je to určitě lyžařský zájezd do Beskyd a to v únoru r. 1950. Pruhovaná dívka, kterou jsem dříve považovala za Leinu maminku, je Jarka Brzobohatá, vedle vpravo Jiří Polický, s flastrem na oku je Miloš Jančár a vedle něj vpravo asi Leina maminka, nad ní pan Soušek. Dívka vlevo se širokou pusou v bílém je Luďka Forstová. Nejvyšší uprostřed nahoře je Vašek Nývlt a nalevo s brýlemi Josef Dvorský. Za ležícím Bruknerem, rovněž obrýlený je Oldřich Babický. Za škopkem ředitel Oldřich Bárta, za opičkou Tučný, (byl prý vyhozen za nějaké techtle-mechtle se studentkami) otec zpěváka Michala Tučného. Nad ním Olga Celá. Ten úplně vlevo, co jsem si myslela, že je to Odehnal, je prý Alois Mikulka. Fousatý pán vpravo, držící se sloupu, je zástupce ředitele Šlosárek. Ten prý na tomto lyžáku vymyslel rýmovačku: lidé bděte — mráz na oknech kvete. A nakonec jak jsou vpravo kluk s otevřenou pusou a vysmáté děvče, tak mezi nimi vykukuje Fred Panovský.