WEBOVÉ STRÁNKY ABSOLVENTŮ BRNĚNSKÉ ŠUŘKY

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MATURITNÍ ROČNÍK 1967

Staňa Dadáková, Zdeněk Netopil, Milada Valošková & spol.

 

 

MATURITNÍ ROČNÍK 1974

Plastic People

Den otevřených dveří

PowerPoint, Dagmar Petrášková, červen 2008

Co nového na brněnské Šuřce?

Rozhovor, Bohouš Koňařík + Táňa Syslová, červenec 2008

Setkání v kuželně 29.1.2005

 

 
 
 
 

 

 

 

Čtvrtek 2.2.2012 19:00

TABLA ŠUŘKY aneb JE TO na VÁS, MILÍ ALZHAJMRISTI a ALZNAJMRISTI

Staňa Dadáková, Jiří Liška a Bohouš Koňařík

V návštěvní knize Boa se vyvinula zajímavá debata o existujících a neexistujících tablech ústavu. Podnětem byly dvě fotografie (viz článek níže) připravovaného, nicméně nerealizovaného tabla maturitního ročníku 1967.

Z ptačí perspektivy se dá vydedukovat, před kterou částí budovy se tehdy fotografovalo. Já jsem podle počtu oken v pozadí vydedukoval (a Staňa to potvrdila), že se pózovalo před levým křídlem.

 

 

Neděle 29.1.2012 21:00

TABLO ŠUŘKA / MATURITNÍ ROČNÍK 1967

Bohouš Koňařík;  fotografie (dají se zvětšit kliknutím) poslala přes Staňu Dadákovou Vierka Postníková

„Toto měla být fota naší třídy na maturitní tablo, které nevzniklo...“, píše mi Staňa Dadáková. Myslím, že podobně by mohly psát i ročníky ostatní, protože všechny známé pokusy s instalací tabla na brněnské Šuřce skončily větším nebo menším průserem.

Za minulého režimu mohla totiž ve výkladu klidně stát mezi vepřovýma hlavama hlava Lenina a mezi salámama vlát sovětská vlajka a nikdo nic nenamítal, ale jakmile se objevila maturitní tabla, hned se hledaly jinotaje.

Jedno tablo ale instalováno přece bylo, jednalo se (opravte mě pamětníci, jestli se mýlím) o maturitní ročník 1971. Nevím, zda v tom byla snaha o originalitu, nebo obava nenarazit, ale na tomto table byli studenti vyfocení z pohledu zezadu. Viselo v pasáži, co vede na náměstí Svobody.

Neviselo dlouho – zády k současnému režimu – odhalil bdělý občan, a tak na základě telefonátů příslušných orgánů pověřil ředitel ústavu, Jan Mária Najmr, profesora výstavnictví-aranžérství Sedlaříka, okamžitou deinstalací. Ten vyslal svého odborného dílovedoucího Smetanu a ten zas studenty již zmíněného oboru. Studenti sice ihned vyrazili, ale místo do pasáže na nádraží a hurá (protože byl pátek) domů, takže tablo viselo až do pondělka.

Mezi další neúspěšné pokusy patřilo tablo maturitního ročníku 1974, kdy se studenti VA nastavěli před dveře do dílen a jakmile vešel Jelínek, pořídil Mirek Pokorný řadu skvostných fotografií. Tablo mělo viset v prodejně (konkrétně v jaké, bude vědět Honza Tichák, on ji domlouval) někde na Masarykové.

 

 

Úterý 17.1.2012 19:45

DĚKUJEME VŠEM, KTEŘÍ se PODÍLEJÍ...

...na vzpomínání z historie naší milé budky, nejnověji podle fotografií Mirka Pokorného. Jedna z nich se dostala až do diskuse článku o Markovi Ebenovi v iDNES, kde jistého studenta považovali za... však si klikněte. Ten článek je mimořádně dobře napsaný, taky má mimořádnou sledovanost i karmu, jeho autorkou je Eva Souhradová.

 

 

Neděle 1.1.2012 19:10

KDYŽ UTICHNOU OHŇOSTROJE a PROJEVY...

Foto Mirek Pokorný, text Bohouš Koňařík

Původně jsem chtěl napsat kriticky laděný novoroční fejetónek o tom, že spravedlnosti nebylo v tomto slzavém údolí nikdy dobře naměřeno, ale že i nejtupější feudálové a komunisté věděli... tak nějak jsem chtěl původně začít.

Jenže pak mi přišel mejl se dvěma fotkama od Mirka Pokorného, píše v něm: „Ahoj Bohušu, tož když ty tak rád všechno zveřejňuješ, tak ti tady posílám dvě lahůdky z roku 1971. Dělám pořádek ve fotokomoře a nacházím samé klenoty… Mira.“

Fejetónek jsem nedopsal.

 

 

Úterý 8.11.2011 18:50

PŘÍBĚH o LYŽÁKU v TATRÁCH

kterého se účastnil maturitní ročník 1974, se dočkal nečekané aktualizace — 3. října 2011 zveřejnil (nešuřák) Marek Trizuljak blog se snímky z Nižné Boce.

Při pohledu na opuštěný šlepr jednoho pamětníka napadlo, pozeptat se na místní lyžování —  no, nejsou to radostné noviny: „Po revoluci se jaksi nezdařila privatizace vleku, takže nefunguje a chátrá. Obec tím ztratila značnou část možných příjmů. A loni vyhořela dřevěná turistická ubytovna (chata) uprostřed vesnice“ 

Patří ohořelé zbytky k budově, kde jsme byli tehdy ubytovaní? Podle vzpomínek to byla patrová stavba, stojící přibližně uprostřed vesnice; vpravo od vchodu byla jídelna, vlevo výčep s hracím automatem, cimry s patrovými postelemi (alespoň na chlapeckých cimrách to tak bylo, dámskou cimru náš pamětník nenavštívil) byly v patře.

Jo — a Marek má na iDNES nový fotoblog, tak mu nezapomeňte kliknout na karmu!

http://trizuljak.blog.idnes.cz/c/227366/Jak-jsem-oslavil-vyroci-jedne-velke-revoluce.html

 

 

Pondělí 1.8.2011 20:30

JIŘÍ HLUŠIČKA / ILUSTRAČNÍ GRAFIKA JIŘÍHO ŠINDLERA

Bohouš Koňařík

První knížka, kterou ilustroval Jiří Šindler, verše Quido Gezella, vyšla roku 1942 v Kroměříži a 69 let nato jsem tamtéž koupil v antikvariátu brožurku s ukázkami umělcovy tvorby a textem Jiřího Hlušičky.

Kromě rozboru díla obsahuje text brožurky i základní životopisná data a je cenný i z jiného důvodu — Jiří Hlušička jej psal v období krátké svobody 1968/1969, kdy naplno nefungovala cenzura.

Na vnitřní straně přebalu jsem našel seznam knih, které Jiří Šindler ilustroval. Zprvu se mi nezdál důležitý, jenže pak jsem se do něj začetl a vzpomněl si, jak nám (studentům brněnské Šuřky) pan profesor zmiňoval Isaaka Babela a právě dřevoryty k jeho Oděsským povídkám mne zaujaly nejvíc. Zcela osobní vztah mám k ilustracím Gogolovy prvotiny ВЕЧЕРА НА ХУТОРЕ БЛИЗ ДИКАНЬКИ (název uvádím v originále proto, že jeho český překlad, VEČERY NA DĚDINCE BLÍZKO DIKAŇKY, není nejšťastnější), konkrétně k povídce NOC PŘED NAROZENÍM PÁNĚ, kde si Jiří Šindler vybral jako motiv čerta, pokoušejícího se ukrást Měsíc.

Kompletní text brožury i s ilustracemi otevřete kliknutím na modrý zavináč @.

 

 

Úterý 19.10.2010 7:00

OD DOBY, KDY BYLA TAHLE FOTKA...

otištěna na našich webkách poprvé, udělal pokrok velký krok, a tak ji otiskujeme (naskenovala Irča Bartošová, děkujeme Irčo, ale dosud nevíme, kdo je autorem) ještě jednou. Fotku zvětšíte kliknutím, v super rozlišení vynikají detaily, jako plášť vpravo na hradbách a nějaké tyčky, tuším, že je tam zapíchal, kvůli střelbám ze vzduchovky, soudruh profesor Vašulín. Jdou rozeznat i šatky a botky, co se tehdy nosily, taky účesy, dokonce i prsteny a hodinky jsou vidět. Tomášovi někdo dělá oslí uši, nepřizná se po letech?

 

 

Pondělí 28.6.2010 7:30

KROUŽKOVÝ KALENDÁŘ L.P. 1975

Soňa Zálešáková, foto Jiří Sedlák

Než jsme skončili Šuřku, tak nám „děcka z fotky“ udělala (bohužel jenom pro Béčko) z našich obličejů takový kalendář velikosti A5.

Prozkoumáním daného kalendáře jsem zjistila, že jsou zezadu napsány i adresy z té doby. Ale to je vlastně země původu, rodiče a snad poblíž rodina, pošťačka, která je znala a tak...

 

 

Sobota 26.6.2010 19:25

HLEDÁME NAŠE SPOLUŽÁKY Z ŠUŘKY, Z LET 1971-1975 (2)

Kontakt: Soňa Zálešáková

Třída A:

Brymová-Baumanová Helena

Kadlecová-Stará Miloslava, Rájec-Jestřebí

Zajíčková-Hnízdilová Dušana, Praha-Lhotka

Chalupa Stanislav, Moravské Budějovice

Bušková-Váchová Věra, Blansko

Dvorská Jitka, Brno-Žabovřesky

Kalinová-Mastníková Eva, Praha-Vinohrady

Lamač Jiří, Brno-Starý Lískovec

Pehlová-Burianová Zora, Praha 8

 

Třída B:

Atanasová-Hrdličková Assia, Brno

Hrdlička Aleš, Brno

Halaš Antonín, Prostějov

Churáňová Jena, Zlín

Huvarová-Fantová Věra, Ostrava-Poruba

Kadeřávková-Jilemnická Marie, Vratislavice nad Nisou

Navrkalová-Rozsívalová Eva, Prostějov

Polian Milan, Olomouc

Vildová Ilona

Rezler Dušan, Brno

Smítal Antonín, Olomouc

Stašová-Lancová Eva, Cheb nebo Ivanovice

Šolc Jiří, Brno

Vašicová Jarmila

 

Čtvrtek 24.6.2010 18:45

HLEDÁME NAŠE SPOLUŽÁKY Z ŠUŘKY, Z LET 1971-1975 (1)

Soňa Zálešáková

...budeme mít zase sraz.

První foto je z našeho srazu po 10 letech od maturity.

Druhé foto je "nábytek" v maturitním roce 1975. Jmenovitě:

Visící: Tonda Smítal, Pavel Spurný, Honza Vrabel

Stojící: Irča Rychlíková, Eva Stašová, Jiřka Janderková, Soňa Zálešáková

Sedící: Šárka Večeřová, Dušan Rezler, Jura Šolc a Mojmír Stupňánek.